Żyworódka lekarska – kalanchoe pinnata

Żyworódka staje się coraz bardziej popularną rośliną dzięki swojemu zastosowaniu w medycynie naturalnej. Jej przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i przeciwbólowe właściwości przyciągają hodowców, zielarzy, bioterapeutów, miłośników medycyny alternatywnej oraz lekarzy. Co warto wiedzieć o żyworódce lekarskiej?

Pochodzenie

Żyworódka lekarska kalanchoe pinnata pochodzi z Madagaskaru, ale rozprzestrzeniła się w wielu innych tropikalnych rejonach świata – od Azji po Amerykę Południową. Jest tam popularną rośliną ozdobną hodowaną w ogrodach, cenioną od wieków również za swoje medyczne zastosowanie.

Jest bardzo prosta w hodowli oraz rozrodzie. Nie potrzebuje szczególnych warunków do wegetacji, a jej zdolność wzrostu w każdych okolicznościach jest wręcz legendarna. W Polsce można ją bez problemu hodować w warunkach pokojowych.

Która żyworódka jest lekarska – kalanchoe pinnata czy kalanchoe daigremontiana?

W polskim nazewnictwie powstało pewne zamieszanie wokół żyworódki lekarskiej. Z dwóch popularnych odmian rośliny kalanchoe to kalanchoe pinnata ma więcej właściwości farmaceutycznych – jest bogatsza w szereg substancji, dzięki którym ma właściwości bakteriobójcze, antywirusowe i przeciwzapalne. Są to m.in. bufadienolidy, podgrupa sterydów, czy flawonoidy, związki chemiczne spełniające rolę przeciwutleniaczy. To ten typ żyworódki stosowany jest przy dolegliwościach skórnych, reumatycznych czy różnego rodzaju bólach.

Kalanchoe daigremontiana to pokrewna roślina, ale nie stosowana tak powszechnie w medycynie alternatywnej. Nie jest tak bogata w korzystne związki chemiczne, przez co jej skuteczność jest znacznie mniejsza.

Co ważne, i jedna, i druga zawiera substancje toksyczne dla ludzkiego organizmu. Z tego powodu niewskazane jest zażywanie jej w jakiejkolwiek formie (liście czy sok) do ustnie. Żyworódki nie jemy ani nie pijemy. Jest do użytku zewnętrznego, np. okłady, smarowanie chorych miejsc.

Żyworódka lekarska – właściwości i zastosowanie

Dzięki swojemu składowi chemicznemu, żyworódka lekarska ma szereg właściwości leczniczych. Przede wszystkim są to właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, antywirusowe oraz grzybobójcze.

Kalanchoe pinnata jest z powodzeniem stosowana w leczeniu dolegliwości skórnych takich jak:

  • trądzik młodzieńczy,
  • róża,
  • wrzody i owrzodzenia,
  • czyraki,
  • problemy z gojeniem się ran
  • oparzenia i ukąszenia
  • inne zmiany skórne o charakterze zapalnym, np. niektóre rodzaje łuszczycy,
  • swędzenie alergiczne, np. oczu

Żyworódka lekarska sprawdza się także w walce z reumatyzmem. Okłady z soku lub rozgrzanych liści tej dobroczynnej rośliny pomagają zmniejszyć opuchliznę oraz przynoszą ulgę w bólach reumatycznych.

Kalanchoe pinnata jest także skuteczna przy innego rodzaju bólach, szczególnie o pochodzeniu zapalnym. Na ból głowy może pomóc okład z nasączonej sokiem gazy lub liści żyworódki przyłożony do czoła na kilkanaście minut. Warto pamiętać o podgrzaniu liści lub soku – roślina najlepiej wydziela swoje właściwości w wyższych temperaturach.

Żyworódka zadziała także wtedy, gdy potrzebujemy ulgi dla naszych obolałych nóg. Dolejmy jej soku do ciepłej wody lub wrzućmy do niej liście kalanchoe pinnata i wymoczmy nogi w takim wywarze. To powinno przynieść nam ulgę.

Żyworódka – bank informacji o właściwościach, zastosowaniu, pochodzeniu, uprawie