Żyworódka pierzasta – kalanchoe daigremontiana

Co to jest żyworódka pierzasta? Jakie jest jej zastosowanie? Jakie ma właściwości? Czy możliwa jest jej uprawa w polskich warunkach? To częste pytania, które nasuwają się każdemu, kto spotkał się z tą egzotyczną rośliną o działaniu leczniczym. Postarajmy się na nie wspólnie odpowiedzieć. Warto zacząć od pewnego zamieszania wokół żyworódki pierzastej.

Dwie żyworódki

Są dwa rodzaje żyworódki – kalanchoe pinnata oraz kalanchoe daigremontiana. Różnią się nie tylko wyglądem, ale także właściwościami medycznymi.

Ta pierwsza ma zielone, zaokrąglone liście o dużych rozmiarach, które rozchodzą się na mniejsze. Roślina potrafi przez bardzo długi czas utrzymywać się w stanie kwitnienia produkując duże, wiszące kwiaty koloru zółto-różowego.

Ta druga ma liście mniejszych rozmiarów, o bardziej spiczastym kształcie, bez specjalnych krągłości. Każdy liść odchodzi od głównej łodygi i nie rozchodzi się na mniejsze. Kwitnie na czerwono.

To liście żyworódki kalanchoe pinnata mają działanie lecznicze – bakteriobójcze, antywirusowe, przeciwzapalne oraz grzybobójcze. Jej sok, mimo że toksyczny dla człowieka w przypadku konsumpcji, doskonale sprawdza się w leczenie dolegliwości skórnych takich jak pryszcze, czyraki, róże, owrzodzenia czy też inne zmiany skórne o charakterze infekcyjnym. Stosuje się go również w leczeniu reumatyzmu, wielu rodzajów bólu i innych schorzeniach.

Zamieszanie z żyworódką pierzastą

Roślinę kalanchoe pinnata powszechnie nazywa się właśnie żyworódką pierzastą, w ten sposób również tłumaczy jej nazwę na polski Wikipedia. Jednak zdaniem znawców prawdziwa żyworódka pierzasta to kalanchoe daigremontiana.

A ten podgatunek tej egzotycznej rośliny nie jest tak samo skuteczny jak kalanchoe pinnata w leczeniu trądziku, róży, czyraków, opuchnięć, bólów reumatycznych i innych dolegliwości. Zawiera znacznie mniej związków chemicznych korzystnych dla ludzkiego organizmu i najzwyczajniej w świecie jego stosowanie może nie przynieść zamierzonych efektów.

Dlatego jeśli poszukujemy żyworódki leczniczej, powinniśmy bardziej zainteresować się rośliną kalanchoe pinnata i jej sokami, a nie kalanchoe daigremontiana, bez względu na to, czy po polsku nazywa się ją żyworódka pierzasta, czy nie.

Upewnij się

Żeby nie popełnić błędu, warto upewnić się kupując gotowy produkt z żyworódki (np. sok), czy na pewno pochodzi z właściwej odmiany tej egzotycznej rośliny. Podobnie powinniśmy się zachować w momencie kupowania żyworódki do naszej pokojowej hodowli. Obie są piękną, łatwą w uprawie rośliną pokojową, ale tylko soki kalanchoe pinnata pomogą nam na trądzik, czyraki, różę, owrzodzenia, zmiany skórne związane z infekcjami, swędzenie i pieczenie oczu związane z alergiami, bóle mięśni (np. po stłuczeniach) czy bóle reumatyczne.

3 myśli nt. „Żyworódka pierzasta – kalanchoe daigremontiana”

  1. Witam serdecznie. Na moim parapecie rosnie sobie Kalanchoe Daigremontiana. Ma mnostwo nasion na obrzezach lisci. Chetnie komus moge przeslac calkowicie za darmo, poniewaz takimi roslinkami nie powinno sie handlowac. Nadwyzki i to co spadnie na podloge i tak wciaga sie do odkurzacza. Jesli byloby to mozliwe to chcialabym wymienic lub dostac od kogos Kalanchoe Pinnata. Jak rozmnaza sie pinnata? Ona nie ma nasion na obrzezach.

  2. A, i jeszcze jedno. To, co spada na podłoge czy parapet, to nie nasiona, lecz gotowe do życia nowe roślinki. Zauważ, ze juz maja korzonki i gdy tylko upadna na ziemie, zaraz sie w niej ukorzeniaja. A rosna jak na drozdzach. Sama taka mialam i w okolicznych doniczkach co rusz zasiewaly mi sie malenkie zyworodki. Walka niemal jak z chwastem!
    A co do rozmnazania C.Pinnata, to zrob tak, jak pokazuje zdjecie, a wkrotce Twoje oczy uciesza nowe roslinki. Przy okazji pare ciekawych informacji zawiera ten link

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Żyworódka – bank informacji o właściwościach, zastosowaniu, pochodzeniu, uprawie