Żyworódka zastosowanie

Jakie jest zastosowanie żyworódkikalanchoe pinnata – egzotycznej rośliny rodem z Madagaskaru, która staje się coraz bardziej popularna w medycynie niekonwencjonalnej? Jakie dolegliwości możne nam pomóc pokonać? Jak jej używać, żeby wykorzystać jej dobroczynne właściwości najlepiej jak to możliwe? Na co uważać?

Najważniejsze zastosowanie żyworódki

Żyworódka kalanchoe pinnata ma właściwości przeciwzapalne, antywirusowe oraz grzybobójcze, dzięki czemu doskonale nadaje się do łagodzenia oraz zwalczania dolegliwości i problemów skórnych – trądzik, świerzb, wrzody, czyraki, róże, owrzodzenia, brodawki, trudno gojące się rany, inne zmiany skórne o charakterze infekcji.

Żyworódka działa przeciwbólowo w wielu przypadkach – nadaje się na stłuczone mięśnie, bóle głowy, zęba czy ucha. Szczególnie często jest stosowana w problemach z reumatyzmem – nie tylko pomaga zmniejszyć intensywność opuchlizny, ale też obniża temperaturę chorego miejsca oraz przynosi ulgę w bólu.

Kalanchoe pinnata ma też właściwości łagodzące i rozluźniające. Zasadne jest jej zastosowanie jako dodatku do ciepłej wody, w której moczymy zmęczone i obolałe nogi. Wyciąga zmęczenie i przynosi ulgę.

Jeśli cierpimy na uciążliwe swędzenie, szczypanie i pieczenie, np. wokół oczu, związane z reakcjami alergicznymi, żyworódka może pomóc nam pozbyć się tych dolegliwości. Dzieje się tak dzięki jej właściwościom oczyszczającym.

Inne zastosowanie żyworódki na świecie

Żyworódka to roślina znana i ceniona przez zielarzy i lekarzy na całym świecie, szczególnie w krajach o tropikalnym klimacie, skąd oryginalnie pochodzi. Tradycja użycia tej rośliny jest tam dużo dłuższa. W różnych miejscach na świecie jest stosowana przy takich dolegliwościach jak:

  • kamienie nerkowe

  • nadciśnienie

  • biegunka

  • dolegliwości związane z miesiączką

  • astma

  • infekcje dróg oddechowych

  • kaszel

  • niestrawność

Jak stosować żyworódkę?

Dobroczynne właściwości kalanchoe pinnata biorą się z jej soku, który znajduje się w zielonych liściach rośliny. Dostępny jest sok z żyworódki, ale równie skuteczne jest użycie świeżych liści, które dopiero puszczają swoje soki.

Skuteczne są okłady z rozgrzanych liści lub gazy nasączonej sokiem z żyworódki. Inna metoda to smarowanie chorych miejsc sokiem – przed użyciem skonsultujmy się jeszcze ze specjalistą lub – jeśli kupiliśmy gotowy produkt – przeczytajmy ulotkę.

Na co warto uważać?

Żyworódka lecznicza kalanchoe pinnata oraz jej bliska krewna żyworódka pierzastakalanchoe daigremontiana zawierają związki toksyczne dla ludzkiego organizmu. Nie należy ich konsumować, nie nadają się do użytku wewnętrznego, a zjedzone (lub wypite w formie soku) przez dzieci czy zwierzęta domowe mogą być bardzo groźne. Żyworódka stosowana jest zewnętrznie, np. w formie okładów.

Żyworódka – bank informacji o właściwościach, zastosowaniu, pochodzeniu, uprawie